Minitab

Ürünler

Daha iyi karar verme.

Daha hızlı performans.

Daha kolay kullanım.

Minitab 19, veri odaklı karar vermeyi sağlamak için istatistiksel analiz, görselleştirme, tahmine dayalı analizler ve iyileştirme analizleri sunar. İstatistiksel geçmişinizden bağımsız olarak Minitab, kullanımı kolay yazılımıyla ve bünyesindeki uzman istatistikçi ağından aldığı destekle daha iyi sonuçlar tahmin etmek, daha iyi ürünler tasarlamak ve gelecekte yapılacak analizleri iyileştirmek için bir organizasyonu güçlendirir.

Daha İyi

En yeni özellikleri ile Minitab, hem tecrübeli kullanıcıları hem de yazılımı ilk kez kullanan yeni kullanıcıları daha iyi karar verme yetenekleri sunarak destekler.

Daha Hızlı

Daha büyük miktarda veriyi kolaylıkla sentezlemek için daha hızlı performans. Verilerinizdeki değerli bilgileri daha hızlı keşfedin.

Daha Kolay

Minitab artık her zamankinden daha kolay. Yeni bir sezgisel arayüz ve Asistan seçeneği sayesinde, veri analizinizde size kolay bir şekilde rehberlik eder. Endüstri lideri teknik destek ve eğitimi de, size yardımcı olmak için mevcuttur.Yenilikler

Daha iyi bir Arayüz

Minitab arayüzü, sonuçları oluşturma, oluşturulan sonuçlar üzerinde gezinme ve ilgili sonuçların yönetimini önceki sürümlere göre daha kolay ve hızlı hale getirmek için yenilenmiştir.

Çıktı Bölümü

Çıktı bölümü, önceki sürümlerde bulunan Oturum penceresinin(Session Window) yerine eklenmiştir, İstatistiksel ve grafiksel sonuçlar içerir. Herhangi bir komutla oluşturulan grafikler önceki sürümlerde olduğu gibi ayrı bir pencerede açılmak yerine, sonuçlarla birlikte görüntülenir. Her komutun kendi sayfası bulunmaktadır ve sonuçların bulunmasını ve etkileşimin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Çıktı bölümünde, çalışma sayfasının adı en üst kısımda gösterilmektedir (bu örnekte, Beltwear):

Kılavuz(Navigator)

Kılavuz(Navigator), tüm komut çıktılarını içerir ve varsayılan olarak Minitab’ da gösterilir. Durum çubuğunun sol tarafında (uygulamanın alt tarafında) veya Görünüm menüsünden açılıp kapatılabilir.

Açılır menü, çalışma sayfasına göre sıralamanızı ve gruplandırmanızı sağlar.

Bölünmüş Görünüm: Sonuçların Karşılaştırılması

Kılavuz(Navigator)’ daki bir öğeye fare ile sağ tıklayarak kolayca karşılaştırma yapabilir ve bölünmüş görünümde açabilirsiniz:

Çalışma Sayfaları/Veri

Minitab’ta tüm veriler çalışma sayfalarında bulunur. Çalışma sayfaları artık uygulamanın en altındaki sekmelerde belirtilmiştir. Durum çubuğunun sağ tarafını kullanarak veya Görünüm(view) menüsünü kullanarak görünümü açılıp kapatılabilir.

Çalışma Sayfası Bilgileri Veri menüsünün altında veya sağ fare ile çalışma sayfası sekmesine tıklandığında bulunur.

Menüler/Araç Çubukları

Editör, Araçlar(Tools) ve Pencere(Window) menüleri kaldırılmıştır. İşlevsellik, keşfedilebilirliği ve kullanılabilirliği arttırmak için yeniden düzenlenmiştir.

Dosya menüsü eklemeleri:

Aşağıdakilerin her biri Dosya menüsü altına eklenmiştir.

 • Options
 • Related Documents
 • Manage Profiles
 • File Security
 • Run an Exec

Yeni View(Görünüm) menüsü eklenmiştir:

Araç Çubukları(Toolbars), Yakınlaştırma(Zoom) ve Özelleştirme(Customize) işlevleri artık View(Görünüm) menüsü altına eklenmiştir.

Uygulamanın altındaki Durum Çubuğu, Navigator (solda), Çıktı Bölümü ve Çalışma Sayfaları görünümü, Yalnızca Çalışma sayfaları görünümü veya Yalnızca Çıktı görünümü görünümleri arasında geçiş yapmayı kolaylaştırır. Çıktılar için yakınlaştırma yapmak da daha kolaydır.

Durum Çubuğu(Status Bar):

Komut Satırı/Geçmiş

Minitab 19, Komut Satırı / Geçmiş bölmesi, Minitab 18′ de bulunan Komut Satırı, Komut Satırı Düzenleyicisi ve Geçmiş penceresinin yerine gelmiştir. Komut Satır / Geçmiş Görüntüle(View Command Line/History)

İstatistiksel Yenilikler

Design of Experiments: Analyze Binary Response

İkili yanıtları Analiz etmek, Tarama, Faktör ve Yanıt Yüzeyi platformlarında da artık mevcuttur. En büyük avantaj, sürekli ve ikili yanıtların ortak optimizasyonuna izin verilmesidir.

Quality Tools: Normal Capability Analysis

Normal Yetenek Analizi komutları (Normal, Between / Within) ve birden Çok Değişken (Normal) analizi aşağıdaki güncellemelere sahiptir:

 1. Beklenen Ortalama PPM < ASL, PPM > ÜSL, PPM Total için Güven Aralıkları sağlanması.
 2. Beklenen İçerisinde PPM < ASL, PPM > ÜSL, PPM Total (Sadece CAPA and MCAPA komutlar için) için Güven Aralıkları sağlanması
 3. Güven Aralıkları için İzin Verilen İki Taraflı ve Tek Taraflı Seçenekler
 4. Daha iyi bir yöntem kullanarak Z.Bench için alt sınır hesaplamaları değiştirildi ve hem ASL hem de ÜSL verildiğinde Z.Bench için iki taraflı GA’lar sağlanabilir oldu.
 5. Cpm’ nin Alt Güven Sınırlarına ek olarak Üst Güven Sınırları da sağlanmıştır.
 6. PPM veya % değerini görüntülemek ve GA’ları görüntülemek için genel bir seçenek eklendi.

Diyalog Değişiklikleri

Dosya Seçenekleri alt iletişim kutusundaki Güven aralığı seçenekleri İki Taraflı, Alt Sınır, Üst Sınır Tek Taraflı (varsayılan) ve İki Taraflı olarak değiştirildi.

 

Modelleme:

Modelleri azaltmak için modern kriterler (AICc ve BIC) sağlanması

P-değerlerini ileri seçim için durma kuralları olarak kullanmak, geriye doğru eleme ve adım adım model seçimi, istatistiksel toplulukta değerini kaybetmektedir. AICc veya BIC’yi minimize etmek gibi kritere dayalı yöntemler hem akademi hem pratikte standart hale gelmiştir.

Regression: Regresyon Modeline Pareto Grafiği Eklenmesi

Regresyon’a bir Pareto etki grafiği eklenmiş ve Grafikler alt diyalog aracılığıyla erişilebilir hale getirilmiştir.

Basic Statistics: Korelasyonda artık matrix grafikleri de bulunmaktadır

64 bit için uyumluluk sağlanmıştır

Minitab 19.1 hem 32-bit hem de 64-bit versiyon bilgisayarlarla uyumludur.

Dosya uzantıları / Eski sürümlerle uyumluluk

 • Minitab 19 projeleri artık .mpx uzantısına sahiptir, Minitab 19 çalışma sayfaları ise .mwx uzantısına sahiptir.
 • Minitab 19, Minitab 16, Minitab 17 ve Minitab 18’ le oluşturulmuş projeleri açabilir.
 • Minitab 19, Minitab 16, Minitab 17 ve Minitab 18’ le oluşturulan çalışma sayfalarını açabilir.
 • Minitab 19 çalışma sayfaları .xlsx, .xls, .xml, text (ANSI), text (Unicode), text (UTF-8), CSV(ANSI), CSV(Unicode) and CSV(UTF-8) uzantıları şeklinde kaydedilebilir.

Calc-Resampling(Yeniden Örnekleme)

Bootstrapping ve Resampling komutları Express sürümünde mevcuttu ve artık 19.1 sürümü ile Minitab İstatistik Yazılımında da uygulanacaktır.

ReportPad Artık Desteklenmiyor.

ReportPad fonksiyonu artık desteklenmiyor. Send to Word seçeneği, kullanıcıların verilerini kaydedip ilgili bir belge olarak tanımlayabilecekleri bir rapor oluşturmalarını sağlar.

Lisanslar

Ticari Lisanslar

Minitab 19 İstatistiksel Kalite yazılımının lisans seçenekleri kullanım süresine göre “YILLIK” ve “SINIRSIZ” olmak üzere aşağıdaki gibidir:

YILLIK Lisanslar

Çok kullanıcılı Yıllık lisans (Multi User License – MUL)

SINIRSIZ Lisanslar

Tek kullanıcılı Sınırsız lisans (Single User License – SUL)

Çok kullanıcılı Sınırsız lisans (Perpetual Simultaneous License – PSL)

 • Yıllık olarak kiralanırlar, kullanmaya devam etmek isterseniz yıllık yenileme yapılır.
 • 5, 10, 15, 20, 30 ve daha fazla olmak üzere çoklu kullanıcı paketleri halinde satılır. Bu Lisans tipi dışında başka yıllık lisans paketimiz yoktur.
 • Yeni versiyonlara UPGRADE ÜCRETSİZDİR (Ör: Minitab 20’ye).
 • Ağdaki tüm kullanıcılara kullanıcı sayısında kısıt olmadan kurulabilir. Aynı anda satın aldığınız paketteki kullanıcı sayısı kadar kullanıcı Minitab 19 kullanabilir (Floating license – yüzer/kayar lisans özelliği).
 • Lisans paketindeki lisanslar, istenilen sayıda network kullanıcısı ve bireysel kullanıcı (PC veya dizüstü bilgisayar) olarak dağıtılabilir. (Örneğin: 10 kullanıcılı çoklu lisans paketini, ağ üzerinde 6 kullanıcı ve ağ bağlantısı olmayan 4 bireysel kullanıcı olacak şekilde dağıtabilirsiniz. Bireysel kullanıcılar ağ bağlantısı olmadan çalışabilirler. Ağ üzerindeki bilgisayarlardan aynı anda 6 tanesi Minitab’I kullanabilecektir. Dilerseniz tüm lisansları ağ üzerinde kullanabilir veya dilerseniz 10 ayrı bireysel kullanıcıya dağıtabilirsiniz.)
 • 1 yıl boyunca ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).
 • Kullanım süresi sınırsızdır. Ömür boyu kullanabilirsiniz.
 • Bireysel lisanslar halinde satılır. Her bilgisayar için bir lisans almak gerekir.
 • Ağ üzerinde ortak kullanıma açılamaz veya kayan lisans olarak kullanılamazlar.
 • Yeni versiyon çıktıktan 1 yıl sonrasına kadar ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Yeni versiyonlara yükseltme isteğe bağlı ve ücretlidir(Ör; Minitab 20’ye).
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).
 • Kullanım süresi sınırsızdır. Ömür boyu kullanabilirsiniz.
 • 5, 10, 15, 20, 30 ve daha fazla olmak üzere çoklu kullanıcı paketleri halinde satılır.
 • Ağdaki tüm kullanıcılara kullanıcı sayısında kısıt olmadan kurulabilir. Aynı anda satın aldığınız paketteki kullanıcı sayısı kadar kullanıcı Minitab’ ı kullanabilir (Floating license – yüzer/kayar lisans özelliği).
 • Lisans paketindeki lisanslar, istenilen sayıda network kullanıcısı ve bireysel kullanıcı (PC veya dizüstü bilgisayar) olarak dağıtılabilir . (Örneğin: 10 kullanıcılı çoklu lisans paketini, ağ üzerinde 6 kullanıcı ve ağ bağlantısı olmayan 4 bireysel kullanıcı olacak şekilde dağıtabilirsiniz. Bireysel kullanıcılar ağ bağlantısı olmadan çalışabilirler. Ağ üzerindeki bilgisayarlardan aynı anda 6 tanesi Minitab’ ı kullanabilecektir. Dilerseniz tüm lisansları ağ üzerinde kullanabilir veya dilerseniz 10 ayrı bireysel kullanıcıya dağıtabilirsiniz.)
 • Yeni versiyon çıktıktan 1 yıl sonrasına kadar ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Yeni versiyonlara yükseltme isteğe bağlı ve ücretlidir. Yükseltme bedeli güncel lisans bedelinin %50’si kadardır (Akademik lisanslarda %80).
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).

Akademik Lisanslar

Minitab İstatistiksel Kalite yazılımının en son sürümü Minitab 19’dur. Akademik yazılımlar yalnızca eğitim amaçlı olarak üniversite ve enstitülerde kullanılabilir. Lisanslamalar “.edu.tr” uzantılı email adresine sahip yetkililere yapılır. Minitab 19 İstatistiksel Kalite yazılımının lisans seçenekleri kullanım süresine göre “YILLIK” ve “SINIRSIZ” olmak üzere aşağıdaki gibidir:

YILLIK Lisanslar

Çok kullanıcılı Yıllık lisans (Multi User License – MUL)

SINIRSIZ Lisanslar

Tek kullanıcılı Sınırsız lisans (Single User License – SUL)

Çok kullanıcılı Sınırsız lisans (Perpetual Simultaneous License – PSL)

 • Yıllık olarak kiralanırlar, kullanmaya devam etmek isterseniz yıllık yenileme yapılır.
 • 5, 10, 15, 25, 35 ve daha fazla olmak üzere çoklu kullanıcı paketleri halinde satılır. Bu Lisans tipi dışında başka yıllık lisans paketimiz yoktur.
 • Yeni versiyonlara UPGRADE ÜCRETSİZDİR (Ör: Minitab 20’ye).
 • Ağdaki tüm kullanıcılara kullanıcı sayısında kısıt olmadan kurulabilir. Aynı anda satın aldığınız paketteki kullanıcı sayısı kadar kullanıcı Minitab 18 kullanabilir (Floating license – yüzer/kayar lisans özelliği).
 • Lisans paketindeki lisanslar, istenilen sayıda network kullanıcısı ve bireysel kullanıcı (PC veya dizüstü bilgisayar) olarak dağıtılabilir. (Örneğin: 10 kullanıcılı çoklu lisans paketini, ağ üzerinde 6 kullanıcı ve ağ bağlantısı olmayan 4 bireysel kullanıcı olacak şekilde dağıtabilirsiniz. Bireysel kullanıcılar ağ bağlantısı olmadan çalışabilirler. Ağ üzerindeki bilgisayarlardan aynı anda 6 tanesi Minitab’I kullanabilecektir. Dilerseniz tüm lisansları ağ üzerinde kullanabilir veya dilerseniz 10 ayrı bireysel kullanıcıya dağıtabilirsiniz.)
 • 1 yıl boyunca ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).
 • Kullanım süresi sınırsızdır. Ömür boyu kullanabilirsiniz.
 • Bireysel lisanslar halinde satılır. Her bilgisayar için bir lisans almak gerekir.
 • Ağ üzerinde ortak kullanıma açılamaz veya kayan lisans olarak kullanılamazlar.
 • Yeni versiyon çıktıktan 1 yıl sonrasına kadar ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Yeni versiyonlara yükseltme isteğe bağlı ve ücretlidir(Ör; Minitab 20’ye).
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).
 • Kullanım süresi sınırsızdır. Ömür boyu kullanabilirsiniz.
 • 5, 10, 15, 25, 35 ve daha fazla olmak üzere çoklu kullanıcı paketleri halinde satılır.
 • Ağdaki tüm kullanıcılara kullanıcı sayısında kısıt olmadan kurulabilir. Aynı anda satın aldığınız paketteki kullanıcı sayısı kadar kullanıcı Minitab’ ı kullanabilir (Floating license – yüzer/kayar lisans özelliği).
 • Lisans paketindeki lisanslar, istenilen sayıda network kullanıcısı ve bireysel kullanıcı (PC veya dizüstü bilgisayar) olarak dağıtılabilir . (Örneğin: 10 kullanıcılı çoklu lisans paketini, ağ üzerinde 6 kullanıcı ve ağ bağlantısı olmayan 4 bireysel kullanıcı olacak şekilde dağıtabilirsiniz. Bireysel kullanıcılar ağ bağlantısı olmadan çalışabilirler. Ağ üzerindeki bilgisayarlardan aynı anda 6 tanesi Minitab’ ı kullanabilecektir. Dilerseniz tüm lisansları ağ üzerinde kullanabilir veya dilerseniz 10 ayrı bireysel kullanıcıya dağıtabilirsiniz.)
 • Yeni versiyon çıktıktan 1 yıl sonrasına kadar ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Yeni versiyonlara yükseltme isteğe bağlı ve ücretlidir. Yükseltme bedeli güncel lisans bedelinin %80’i kadardır.
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).