Minitab

Ürünler

Daha iyi karar verme.

Daha hızlı performans.

Daha kolay kullanım.

CART® ile birlikte.

Artık Bulutta her yerde.

Minitab, veri odaklı karar vermeyi sağlamak için istatistiksel analiz, görselleştirme, tahmine dayalı analizler ve iyileştirme analizleri sunar. İstatistiksel geçmişinizden bağımsız olarak Minitab, kullanımı kolay yazılımıyla ve bünyesindeki uzman istatistikçi ağından aldığı destekle daha iyi sonuçlar tahmin etmek, daha iyi ürünler tasarlamak ve gelecekte yapılacak analizleri iyileştirmek için bir organizasyonu güçlendirir.

Daha İyi

En yeni özellikleri ile Minitab, hem tecrübeli kullanıcıları hem de yazılımı ilk kez kullanan yeni kullanıcıları daha iyi karar verme yetenekleri sunarak destekler.

Daha Hızlı

Daha büyük miktarda veriyi kolaylıkla sentezlemek için daha hızlı performans. Verilerinizdeki değerli bilgileri daha hızlı keşfedin.

Daha Kolay

Minitab artık her zamankinden daha kolay. Yeni bir sezgisel arayüz ve Asistan seçeneği sayesinde, veri analizinizde size kolay bir şekilde rehberlik eder. Endüstri lideri teknik destek ve eğitimi de, size yardımcı olmak için mevcuttur.Yenilikler

Daha İyi Tahminler

Hem bildiğiniz ve severek kullandığınız masaüstü uygulamasında hem de yeni bulut özellikli web uygulamamızda bulunan Minitab ile her yerden daha iyi karar verme yöntemlerinin kilidini açın. Popüler tahmine dayalı analitik aracımız Sınıflandırma ve Regresyon Ağaçları (CART®) dahil olmak üzere, Minitab’daki istatistiklerin benzersiz gücü ile sektörünüzde daha iyi bilgilendirilmiş ve proaktif olacak şekilde sezgilerinizi genişletin.

Arayüz İyileştirme: Navigatörde Çoklu Seçim

Minitab 19.1 ile gelen Navigator’ da birden fazla öğeyi seçme yeteneği.

Bir dizi çıktıyı seçerek bu çıktıyı Navigator’ dan kaldırmak veya başka bir yere göndermek kullanıcılar için artık çok kolaylaştırılmıştır.

Validasyon ile Daha Hızlı ve Güvenli Modeller Oluşturma

Validasyon seçeneği ile Regresyon modellerinizin doğruluğunu hızlı bir şekilde değerlendirin. Verilerinizi zahmetsizce test ve eğitim setlerine göre yeniden örnekleyin veya bölümlere ayırın, ardından modelinizin tahmin doğruluğunu her zamankinden daha hızlı olarak değerlendirin. Regresyon, İkili(Binary) Lojistik Regresyon ve Poisson Regresyon da dahil.

Daha Kolay Entegrasyon

Açık kaynak entegrasyonu sayesinde Python scriptlerini Minitab verilerinizle birleştirin ve Minitab İstatistik Yazılımı içinde kolayca analiz edin. Arayüzdeki veya bir makrodaki analiz olasılıklarınızı artırın ve daha fazla keşfetme yeteneğinden yararlanın. Daha da fazla sorunu çözmek için Minitab ile kolayca veri bilimcileriyle işbirliği yapın.

 Görselleştirmeler: Paralel Koordinatlar Grafiği

Paralel koordinat grafiği, çok değişkenli sayısal verileri görüntüleyen ve birden çok boyutu görselleştirmeyi kolaylaştıran bir grafiktir.

Yeni Görselleştirmeler: İkili Dağılım Grafiği

İkili bir dağılım grafiği, veritabanı birçok gözlem içerdiğinde iki sürekli değişken arasındaki ilişkiyi gösteren bir görseldir. Değişim ölçüsü(Gradyan), gözlem frekansı veya başka bir değişken aracılığıyla tanımlanabilir.

Yeni Görselleştirmeler: Isı Haritası

Isı haritası, birden çok kategorik değişkenin bir metrik üzerindeki etkisini gösteren bir görseldir. Birden çok kategorik değişken, bir metriğin bir işlevini (ör. Yüzde kusurlar, ortalama müşteri memnuniyeti derecelendirmesi gibi) görüntülemek için bir değişim ölçüsü içeren bir tablo düzeninde görüntülenir.

Güncelleme: Report

Minitab projesi içinde bir Rapor hazırlama.

Raporları doğrudan Minitab Proje dosyanız içinde oluşturun ve görüntüleyin, bu sayede çıktılarınızı düzenlemeyi kolaylaştırın. Oluşturulan bu Raporlar özelleştirilebilir ve canlı bağlantılı Minitab tablo ve grafiklerinin toplanmasını ve eklenmesini destekler. Kullanıcılar ayrıca Rapora ek açıklamalar da ekleyebilir.

Daha iyi bir Arayüz

Minitab arayüzü, sonuçları oluşturma, oluşturulan sonuçlar üzerinde gezinme ve ilgili sonuçların yönetimini önceki sürümlere göre daha kolay ve hızlı hale getirmek için yenilenmiştir.

Çıktı Bölümü

Çıktı bölümü, önceki sürümlerde bulunan Oturum penceresinin(Session Window) yerine eklenmiştir, İstatistiksel ve grafiksel sonuçlar içerir. Herhangi bir komutla oluşturulan grafikler önceki sürümlerde olduğu gibi ayrı bir pencerede açılmak yerine, sonuçlarla birlikte görüntülenir. Her komutun kendi sayfası bulunmaktadır ve sonuçların bulunmasını ve etkileşimin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Çıktı bölümünde, çalışma sayfasının adı en üst kısımda gösterilmektedir (bu örnekte, Beltwear):

Kılavuz(Navigator)

Kılavuz(Navigator), tüm komut çıktılarını içerir ve varsayılan olarak Minitab’ da gösterilir. Durum çubuğunun sol tarafında (uygulamanın alt tarafında) veya Görünüm menüsünden açılıp kapatılabilir.

Açılır menü, çalışma sayfasına göre sıralamanızı ve gruplandırmanızı sağlar.

Bölünmüş Görünüm: Sonuçların Karşılaştırılması

Kılavuz(Navigator)’ daki bir öğeye fare ile sağ tıklayarak kolayca karşılaştırma yapabilir ve bölünmüş görünümde açabilirsiniz:

Çalışma Sayfaları/Veri

Minitab’ta tüm veriler çalışma sayfalarında bulunur. Çalışma sayfaları artık uygulamanın en altındaki sekmelerde belirtilmiştir. Durum çubuğunun sağ tarafını kullanarak veya Görünüm(view) menüsünü kullanarak görünümü açılıp kapatılabilir.

Çalışma Sayfası Bilgileri Veri menüsünün altında veya sağ fare ile çalışma sayfası sekmesine tıklandığında bulunur.

Menüler/Araç Çubukları

Editör, Araçlar(Tools) ve Pencere(Window) menüleri kaldırılmıştır. İşlevsellik, keşfedilebilirliği ve kullanılabilirliği arttırmak için yeniden düzenlenmiştir.

Dosya menüsü eklemeleri:

Aşağıdakilerin her biri Dosya menüsü altına eklenmiştir.

 • Options
 • Related Documents
 • Manage Profiles
 • File Security
 • Run an Exec

Yeni View(Görünüm) menüsü eklenmiştir:

Araç Çubukları(Toolbars), Yakınlaştırma(Zoom) ve Özelleştirme(Customize) işlevleri artık View(Görünüm) menüsü altına eklenmiştir.

Uygulamanın altındaki Durum Çubuğu, Navigator (solda), Çıktı Bölümü ve Çalışma Sayfaları görünümü, Yalnızca Çalışma sayfaları görünümü veya Yalnızca Çıktı görünümü görünümleri arasında geçiş yapmayı kolaylaştırır. Çıktılar için yakınlaştırma yapmak da daha kolaydır.

Durum Çubuğu(Status Bar):

Komut Satırı/Geçmiş

Minitab 19, Komut Satırı / Geçmiş bölmesi, Minitab 18′ de bulunan Komut Satırı, Komut Satırı Düzenleyicisi ve Geçmiş penceresinin yerine gelmiştir. Komut Satır / Geçmiş Görüntüle(View Command Line/History)

İstatistiksel Yenilikler

Design of Experiments: Analyze Binary Response

İkili yanıtları Analiz etmek, Tarama, Faktör ve Yanıt Yüzeyi platformlarında da artık mevcuttur. En büyük avantaj, sürekli ve ikili yanıtların ortak optimizasyonuna izin verilmesidir.

Quality Tools: Normal Capability Analysis

Normal Yetenek Analizi komutları (Normal, Between / Within) ve birden Çok Değişken (Normal) analizi aşağıdaki güncellemelere sahiptir:

 1. Beklenen Ortalama PPM < ASL, PPM > ÜSL, PPM Total için Güven Aralıkları sağlanması.
 2. Beklenen İçerisinde PPM < ASL, PPM > ÜSL, PPM Total (Sadece CAPA and MCAPA komutlar için) için Güven Aralıkları sağlanması
 3. Güven Aralıkları için İzin Verilen İki Taraflı ve Tek Taraflı Seçenekler
 4. Daha iyi bir yöntem kullanarak Z.Bench için alt sınır hesaplamaları değiştirildi ve hem ASL hem de ÜSL verildiğinde Z.Bench için iki taraflı GA’lar sağlanabilir oldu.
 5. Cpm’ nin Alt Güven Sınırlarına ek olarak Üst Güven Sınırları da sağlanmıştır.
 6. PPM veya % değerini görüntülemek ve GA’ları görüntülemek için genel bir seçenek eklendi.

Diyalog Değişiklikleri

Dosya Seçenekleri alt iletişim kutusundaki Güven aralığı seçenekleri İki Taraflı, Alt Sınır, Üst Sınır Tek Taraflı (varsayılan) ve İki Taraflı olarak değiştirildi.

 

Modelleme:

Modelleri azaltmak için modern kriterler (AICc ve BIC) sağlanması

P-değerlerini ileri seçim için durma kuralları olarak kullanmak, geriye doğru eleme ve adım adım model seçimi, istatistiksel toplulukta değerini kaybetmektedir. AICc veya BIC’yi minimize etmek gibi kritere dayalı yöntemler hem akademi hem pratikte standart hale gelmiştir.

Regression: Regresyon Modeline Pareto Grafiği Eklenmesi

Regresyon’a bir Pareto etki grafiği eklenmiş ve Grafikler alt diyalog aracılığıyla erişilebilir hale getirilmiştir.

Basic Statistics: Korelasyonda artık matrix grafikleri de bulunmaktadır

64 bit için uyumluluk.

Minitab İstatistik Yazılımının güncel sürümü 64-bit versiyon bilgisayarlarla uyumludur..

Dosya uzantıları / Eski sürümlerle uyumluluk

 • Güncel sürüm Minitab projeleri .mpx uzantısına sahiptir, Minitab çalışma sayfaları ise .mwx uzantısına sahiptir.
 • Güncel sürüm Minitab, Minitab 16 ve sonrasında oluşturulmuş proje dosyalarını açabilir.
 • Güncel sürüm Minitab, Minitab 16 ve sonrasında oluşturulmuş çalışma sayfalarını açabilir.
 • Minitab çalışma sayfaları .xlsx, .xls, .xml, text (ANSI), text (Unicode), text (UTF-8), CSV(ANSI), CSV(Unicode) and CSV(UTF-8) uzantıları şeklinde kaydedilebilir.

Calc-Resampling(Yeniden Örnekleme)

Bootstrapping ve Resampling komutları Express sürümünde mevcuttu ve artık 19.1 sürümü ile Minitab İstatistik Yazılımında da uygulanacaktır.

Lisanslar

Lisanslama ve Fiyat teklifleriyle ilgili bilgi almak için minitab@inovadanismanlik.com.tr  adresine mail atarak veya 0312 210 13 44’ ü arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ticari Lisanslar

Minitab 19 İstatistiksel Kalite yazılımının lisans seçenekleri kullanım süresine göre “YILLIK” ve “SINIRSIZ” olmak üzere aşağıdaki gibidir:

YILLIK Lisanslar

Çok kullanıcılı Yıllık lisans (Multi User License – MUL)

SINIRSIZ Lisanslar

Tek kullanıcılı Sınırsız lisans (Single User License – SUL)

Çok kullanıcılı Sınırsız lisans (Perpetual Simultaneous License – PSL)

 • Yıllık olarak kiralanırlar, kullanmaya devam etmek isterseniz yıllık yenileme yapılır.
 • 5, 10, 15, 20, 30 ve daha fazla olmak üzere çoklu kullanıcı paketleri halinde satılır. Bu Lisans tipi dışında başka yıllık lisans paketimiz yoktur.
 • Yeni versiyonlara UPGRADE ÜCRETSİZDİR (Ör: Minitab 20’ye).
 • Ağdaki tüm kullanıcılara kullanıcı sayısında kısıt olmadan kurulabilir. Aynı anda satın aldığınız paketteki kullanıcı sayısı kadar kullanıcı Minitab 19 kullanabilir (Floating license – yüzer/kayar lisans özelliği).
 • Lisans paketindeki lisanslar, istenilen sayıda network kullanıcısı ve bireysel kullanıcı (PC veya dizüstü bilgisayar) olarak dağıtılabilir. (Örneğin: 10 kullanıcılı çoklu lisans paketini, ağ üzerinde 6 kullanıcı ve ağ bağlantısı olmayan 4 bireysel kullanıcı olacak şekilde dağıtabilirsiniz. Bireysel kullanıcılar ağ bağlantısı olmadan çalışabilirler. Ağ üzerindeki bilgisayarlardan aynı anda 6 tanesi Minitab’I kullanabilecektir. Dilerseniz tüm lisansları ağ üzerinde kullanabilir veya dilerseniz 10 ayrı bireysel kullanıcıya dağıtabilirsiniz.)
 • 1 yıl boyunca ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).
 • Kullanım süresi sınırsızdır. Ömür boyu kullanabilirsiniz.
 • Bireysel lisanslar halinde satılır. Her bilgisayar için bir lisans almak gerekir.
 • Ağ üzerinde ortak kullanıma açılamaz veya kayan lisans olarak kullanılamazlar.
 • Yeni versiyon çıktıktan 1 yıl sonrasına kadar ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Yeni versiyonlara yükseltme isteğe bağlı ve ücretlidir(Ör; Minitab 20’ye).
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).
 • Kullanım süresi sınırsızdır. Ömür boyu kullanabilirsiniz.
 • 5, 10, 15, 20, 30 ve daha fazla olmak üzere çoklu kullanıcı paketleri halinde satılır.
 • Ağdaki tüm kullanıcılara kullanıcı sayısında kısıt olmadan kurulabilir. Aynı anda satın aldığınız paketteki kullanıcı sayısı kadar kullanıcı Minitab’ ı kullanabilir (Floating license – yüzer/kayar lisans özelliği).
 • Lisans paketindeki lisanslar, istenilen sayıda network kullanıcısı ve bireysel kullanıcı (PC veya dizüstü bilgisayar) olarak dağıtılabilir . (Örneğin: 10 kullanıcılı çoklu lisans paketini, ağ üzerinde 6 kullanıcı ve ağ bağlantısı olmayan 4 bireysel kullanıcı olacak şekilde dağıtabilirsiniz. Bireysel kullanıcılar ağ bağlantısı olmadan çalışabilirler. Ağ üzerindeki bilgisayarlardan aynı anda 6 tanesi Minitab’ ı kullanabilecektir. Dilerseniz tüm lisansları ağ üzerinde kullanabilir veya dilerseniz 10 ayrı bireysel kullanıcıya dağıtabilirsiniz.)
 • Yeni versiyon çıktıktan 1 yıl sonrasına kadar ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Yeni versiyonlara yükseltme isteğe bağlı ve ücretlidir. Yükseltme bedeli güncel lisans bedelinin %50’si kadardır (Akademik lisanslarda %80).
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).

Akademik Lisanslar

Minitab İstatistiksel Kalite yazılımının en son sürümü Minitab 19’dur. Akademik yazılımlar yalnızca eğitim amaçlı olarak üniversite ve enstitülerde kullanılabilir. Lisanslamalar “.edu.tr” uzantılı email adresine sahip yetkililere yapılır. Minitab 19 İstatistiksel Kalite yazılımının lisans seçenekleri kullanım süresine göre “YILLIK” ve “SINIRSIZ” olmak üzere aşağıdaki gibidir:

YILLIK Lisanslar

Çok kullanıcılı Yıllık lisans (Multi User License – MUL)

SINIRSIZ Lisanslar

Tek kullanıcılı Sınırsız lisans (Single User License – SUL)

Çok kullanıcılı Sınırsız lisans (Perpetual Simultaneous License – PSL)

 • Yıllık olarak kiralanırlar, kullanmaya devam etmek isterseniz yıllık yenileme yapılır.
 • 5, 10, 15, 25, 35 ve daha fazla olmak üzere çoklu kullanıcı paketleri halinde satılır. Bu Lisans tipi dışında başka yıllık lisans paketimiz yoktur.
 • Yeni versiyonlara UPGRADE ÜCRETSİZDİR (Ör: Minitab 20’ye).
 • Ağdaki tüm kullanıcılara kullanıcı sayısında kısıt olmadan kurulabilir. Aynı anda satın aldığınız paketteki kullanıcı sayısı kadar kullanıcı Minitab 18 kullanabilir (Floating license – yüzer/kayar lisans özelliği).
 • Lisans paketindeki lisanslar, istenilen sayıda network kullanıcısı ve bireysel kullanıcı (PC veya dizüstü bilgisayar) olarak dağıtılabilir. (Örneğin: 10 kullanıcılı çoklu lisans paketini, ağ üzerinde 6 kullanıcı ve ağ bağlantısı olmayan 4 bireysel kullanıcı olacak şekilde dağıtabilirsiniz. Bireysel kullanıcılar ağ bağlantısı olmadan çalışabilirler. Ağ üzerindeki bilgisayarlardan aynı anda 6 tanesi Minitab’I kullanabilecektir. Dilerseniz tüm lisansları ağ üzerinde kullanabilir veya dilerseniz 10 ayrı bireysel kullanıcıya dağıtabilirsiniz.)
 • 1 yıl boyunca ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).
 • Kullanım süresi sınırsızdır. Ömür boyu kullanabilirsiniz.
 • Bireysel lisanslar halinde satılır. Her bilgisayar için bir lisans almak gerekir.
 • Ağ üzerinde ortak kullanıma açılamaz veya kayan lisans olarak kullanılamazlar.
 • Yeni versiyon çıktıktan 1 yıl sonrasına kadar ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Yeni versiyonlara yükseltme isteğe bağlı ve ücretlidir(Ör; Minitab 20’ye).
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).
 • Kullanım süresi sınırsızdır. Ömür boyu kullanabilirsiniz.
 • 5, 10, 15, 25, 35 ve daha fazla olmak üzere çoklu kullanıcı paketleri halinde satılır.
 • Ağdaki tüm kullanıcılara kullanıcı sayısında kısıt olmadan kurulabilir. Aynı anda satın aldığınız paketteki kullanıcı sayısı kadar kullanıcı Minitab’ ı kullanabilir (Floating license – yüzer/kayar lisans özelliği).
 • Lisans paketindeki lisanslar, istenilen sayıda network kullanıcısı ve bireysel kullanıcı (PC veya dizüstü bilgisayar) olarak dağıtılabilir . (Örneğin: 10 kullanıcılı çoklu lisans paketini, ağ üzerinde 6 kullanıcı ve ağ bağlantısı olmayan 4 bireysel kullanıcı olacak şekilde dağıtabilirsiniz. Bireysel kullanıcılar ağ bağlantısı olmadan çalışabilirler. Ağ üzerindeki bilgisayarlardan aynı anda 6 tanesi Minitab’ ı kullanabilecektir. Dilerseniz tüm lisansları ağ üzerinde kullanabilir veya dilerseniz 10 ayrı bireysel kullanıcıya dağıtabilirsiniz.)
 • Yeni versiyon çıktıktan 1 yıl sonrasına kadar ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Yeni versiyonlara yükseltme isteğe bağlı ve ücretlidir. Yükseltme bedeli güncel lisans bedelinin %80’i kadardır.
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).