Minitab’ın Tahmine Dayalı Analizler Modülü

Ürünler

Tahmine Dayalı Analizler Modülü

Minitab’ da Makine Öğrenimi ve Tahmine Dayalı Analitik Çözümler

Minitab’ın tahmine dayalı analizleri ve makine öğrenimi araçlarıyla verilerinizden yararlanın ve değerli çıkarımlar elde edin.

Minitab ürün grubundaki tahmine dayalı analitik modeller ve araçlar, doğruluk, sezgisel görselleştirme ve karmaşık sorunların üstesinden gelme becerileri sağlar.

Denetimli Algoritmalar

Sınıflandırma(Classification):

– Doğrusal Diskriminant Analizi (LDA)

– Kuadratik Diskriminant Analizi (QDA)

– Lojistik regresyon

– Sınıflandırma Ağaçları

Regresyon:

– Basit

– Polinom

– Birden fazla değişkenli

– Doğrusal olmayan

– Kısmi en küçük kareler(PLS)

– Regresyon Ağaçları

– Yaşam Verileriyle Regresyon

– Garanti Tahmini

Zaman Serisi Analizleri

Denetimsiz Algoritmalar

Kümeleme:

– Küme Gözlemleri

– Küme Değişkenleri

– Küme K-means

– Faktor analizi

Veri Azaltma:

– Temel bileşenler Analizi

– Faktor analizi

Minitab’ın Ağaç Tabanlı Tahmine Dayalı Modelleri

Tescilli, sınıfının en iyisi, ağaç tabanlı makine öğrenimi algoritmaları veri içerisinden daha derin çıkarımlar sağlama ve barındırdığı karar ağaçlarıyla çok sayıda karmaşık etkileşimi görselleştirme gücüne sahip olmakla kalmaz, ayrıca daha fazla değişken, dağınık veri, eksik değerler, rastgele aykırı değerler ve doğrusal olmayan ilişkilerle birlikte daha büyük veri kümelerini işlemek için donatılmıştır.

CART® (Classification & Regression Trees)

Modern veri madenciliğindeki en önemli ve popüler araçlardan biri olan CART, verileri daha küçük bölümlere ayırmanın yollarını keşfeden, ardından da en iyi performans gösteren bölümleri en uygun çözüm bulunana kadar yinelemeli olarak seçen ağaç tabanlı bir algoritmadır.

Not: Minitab İstatistik Yazılımının en son sürümü otomatik olarak CART’ ı içinde barındırır.

Random Forests®

CART Ağaçlarının koleksiyonuna dayanan Random Forest metodu, birbirinden bağımsız ağaçları bir araya getiren ve ormanın(forest’ın) genel tahminini belirleyen uygun birer tekrarlama, rastgele seçme, örnekleme ve toplu öğrenme yöntemlerini kullanır.

TreeNet® (Gradient Boosting)

En esnek, ödül kazamış ve güçlü makine öğrenimi aracı olan TreeNet Gradient Boosting, oluştulurken topluluğun birleşik hatalarını düzelten yinelemeli yapısı sayesinde mükemmel ve tutarlı tahmine dayalı doğruluğu ile bilinir.

Random Forests ve TreeNet, Minitab’ın Tahmine Dayalı Analizler Modülünde(Predictive Analytics Module) mevcuttur. Bu modülle ilgili detaylı bilgi almak için minitab@inovadanismanlik.com.tr adresine mail atarak veya 0312 210 13 44’ ü arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Companion by Minitab proje yönetimi ve Yalın Altı Sigma araçları yazılımının lisans seçenekleri kullanım süresine göre “YILLIK” ve “SINIRSIZ” olmak üzere aşağıdaki gibidir:

YILLIK Lisanslar

Çok kullanıcılı lisans (Multi User License – MUL)

SINIRSIZ Lisanslar

Tek kullanıcılı lisans (Single User License – SUL)

Çok kullanıcılı lisans (Perpetual Simultaneous License – PSL)

 • Yıllık olarak kiralanırlar, kullanmaya devam etmek isterseniz yıllık yenileme yapılır.
 • 5, 10, 15, 20, 30 ve daha fazla olmak üzere çoklu kullanıcı paketleri halinde satılır. Bunların dışında yıllık lisans paketimiz yoktur.
 • Yeni versiyonlara UPGRADE ÜCRETSİZDİR.
 • Ağdaki tüm kullanıcılara kullanıcı sayısında kısıt olmadan kurulabilir. Aynı anda satın aldığınız paketteki kullanıcı sayısı kadar kullanıcı Companion by Minitab kullanabilir (Floating license – yüzer/kayar lisans özelliği).
 • Lisans paketindeki lisanslar, istenilen sayıda network kullanıcısı ve bireysel kullanıcı (PC veya dizüstü bilgisayar) olarak dağıtılabilir. (Örneğin: 10 kullanıcılı çoklu lisans paketini, ağ üzerinde 6 kullanıcı ve ağ bağlantısı olmayan 4 bireysel kullanıcı olacak şekilde dağıtabilirsiniz. Bireysel kullanıcılar ağ bağlantısı olmadan çalışabilirler. Ağ üzerindeki bilgisayarlardan aynı anda 6 tanesi Companion by Minitab kullanabilecektir. Dilerseniz tüm lisansları ağ üzerinde kullanabilir veya dilerseniz 10 ayrı bireysel kullanıcıya dağıtabilirsiniz.)
 • 1 yıl boyunca ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).
 • Kullanım süresi sınırsızdır. Ömür boyu kullanabilirsiniz.
 • Bireysel lisanslar halinde satılır. Her bilgisayar için bir lisans almak gerekir.
 • Ağ üzerinde ortak kullanıma açılamaz veya kayan lisans olarak kullanılamazlar.
 • Yeni versiyon çıktıktan 1 yıl sonrasına kadar ücretsiz teknik destek sağlanır.
 • Yeni versiyonlara yükseltme isteğe bağlı ve ücretlidir.
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).
 • Kullanım süresi sınırsızdır. Ömür boyu kullanabilirsiniz.
 • 5, 10, 15, 20, 30 ve daha fazla olmak üzere çoklu kullanıcı paketleri halinde satılır. Bunların dışında PSL lisans paketimiz yoktur.
 • Ağdaki tüm kullanıcılara kullanıcı sayısında kısıt olmadan kurulabilir. Aynı anda satın aldığınız paketteki kullanıcı sayısı kadar kullanıcı Companion by Minitab kullanabilir (Floating license – yüzer/kayar lisans özelliği).
 • Lisans paketindeki lisanslar, istenilen sayıda network kullanıcısı ve bireysel kullanıcı (PC veya dizüstü bilgisayar) olarak dağıtılabilir . (Örneğin: 10 kullanıcılı çoklu lisans paketini, ağ üzerinde 6 kullanıcı ve ağ bağlantısı olmayan 4 bireysel kullanıcı olacak şekilde dağıtabilirsiniz. Bireysel kullanıcılar ağ bağlantısı olmadan çalışabilirler. Ağ üzerindeki bilgisayarlardan aynı anda 6 tanesi Companion by Minitab kullanabilecektir. Dilerseniz tüm lisansları ağ üzerinde kullanabilir veya dilerseniz 10 ayrı bireysel kullanıcıya dağıtabilirsiniz.)
 • Yeni versiyon çıktıktan 1 yıl sonrasına kadar ücretsiz teknik destek sağlanır (Ör: Companion by Minitab 6 çıktıktan 1 yıl sonrasına kadar).
 • Yeni versiyonlara yükseltme isteğe bağlı ve ücretlidir (Ör: Companion by Minitab 6). Yükseltme bedeli güncel lisans bedelinin %50’si kadardır (Akademik lisanslarda %80).
 • Tüm 32 bit ve 64 bit Windows platformlarında uyumlu çalışır (Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10, Windows Server).